Rehablitacija nakon tumora prostate

Tumor prostate je jedan od najučestalijih oblika tumora kod muškaraca, odmah nakon tumora debelog creva. Ako se otkrije na vreme, može se dosta lako rešiti na vreme. Ovde nećemo pisati o tumoru prostate jer vas je verovatno vaš hirurg upoznao sa procedurama koje će biti primenjvane od operacije, zračenja I drugih oblika terapije.

Simptomi kod obolenja prostate

Najčešća simptomatika koja se javlja kod oboloenja prostate jeste :

  • smetnje pri mokrenju,
  • krv u mokraći,
  •  učestalo mokrenje, lažni nagon za mokrenjem,
  • učestali nagon za mokrenjem slabog mlaza mokraće,
  •  nemogućnost zadržavanja mokraće,
  • krv u spermi i bol u maloj karlici.

Među potvrđene faktore rizika spadaju starost, gojaznost i prevelika upotreba crvenog mesa i životinjske masti.

Supstanca likopen iz kuvanog paradajza ima potvrđeno pozitivan uticaj na prevenciju karcinoma prostate.

Bolest se dijagnostikuje laboratorijskim analizama krvi i mokraće, tumor markerom PSA, digiterorektalnim pregledom prostate kod urologa, biopsijom i citoskopijom. Najčešće metastazira u kosti, jetru i pluća.

Reč, dve o limfi I limfnom sistemu

Naše telo poseduje razgrantu mrežu limfnih čvorova i limfnih magistrala koji sakupljaju i nose limfnu tečnost. Po sličnom prinicpu  funkcionišu I vene koje prikupljaju krv iz udaljenih delova tela ( u rukama i nogama ) i nose je nazad u srce. Limfna je tečnost koja se sastoji od  proteina, soli i vode, kao i belih krvnih zrnca, koji pomažu u borbi protiv infekcija . U limfnim sudovima, jednosmerni ventili rade sa mišićima tela da pomognu kretanje tečnosti kroz telo . Limfni čvorovi su male kolekcije tkiva koje služe kao filteri za štetne materije i pomažu nam da se borimo sa infekcijama I radimo izvesnu vrstu interne detoksikacije.

Medutim, šta se dešava kada dodje do uklanjanja limfnih čvorova I limfnih magistrala ? Kako se to odražava na imuni sistem bolesnog pacijenata ? Koliko mu je onda dodatno oslabljen odbrabeni sistem ?

Tokom operacije tumora prostate uklanjaju se I limfni čvorovi kako bi se histopaološkim pregledom utvrdilo da li su možda i oni zahvaćeni, tj. Da li je tumor počeo da se širi. Usled hiruškog uklanjanja tih limfnih čvorova, dolazi do narušavanja zdravog limfnog sitema.

Uklanjanje limfnih čvorova

Uklanjanjem limfnih čvorova, dolazi do promene  protoka limfe I do destabilizacije njenog pritiska. Iz tog razloga dolazi do pojave većih limfedema uglavnom u jednoj nozi. To su najčešćei slučajevi sa kojima smo radili do sada. Nekada su to manji limfedemi koji se sa 10ak  ONKOLID medicinskih limfnih drenaža mogu sanirati, a nekada su to znatno veći limfedemi koji se samo trenutno mogu sanirati I opet se vrate.

Neki pacijetni koji dolaze prvi put, obično pitaju zašto da rade medicinske onkološke limfne drenaže , ako postoji mogućnost da će limfedem ponovo da se vrate. Razlog je vrlo jednostavan a sastoji se u sledećem odgovoru. Naime, na tim mestima gde se nakuplja limfa, dolazi I do taloženja proteina. To taloženje proteina uz par drugih materija može uzrokovati nastanak fibroze tkiva pa do većih problema. Zato je bitno “čistiti” tu regiju kako ne bi došlo do pucanja kože I do raznih drugih komplikacija u internom delu .

Moderna medicina je još uvek nemoćna pred pitanjem zašto nastaju limfedemi, ne samo kod onokoloških I hiruških pacijenata, već I kod zdravih ljudi . Ima puno teorepija ali to je sve na nivovu prepotsavki.

Diuretici i limfedem

Ne uzimajte diuretike na svoju ruku. Diuretk izbacuje višak tečnosti ali proteini I dalje ostaju u tim regijama deponovani a uglavnom su proteini glavni izazviači jednog broja inflamantornih procesa.

Limfedem nije oboljenje koje je opasno po život, ali kod onkološkkih pacijenata , može nekad biti kap koja je prlelila čašu, pogotovu kod tumora pluća. Zato ih ne vreme treba sanirani shodno opštem zdravsvenom stanju pacijenta.

ONOLID ( post onkološke medicinske limfne drenaže ) rade se svakog dana, najčešće u trajanju od po 30 minuta. Kod većih limedema  , kao što je limfedem noge, često se nosi kompresivna čarapa. Čarapa se pravi po meri u zavisnosti od pritiska koji treba da pravi na limfedem. Vrlo često se noga umota u elastični kompresivni zavoj kada situacija to nalaže.